„Homosexuálně založení občané budou moci adoptovat děti,“ pravil na konci listopadu v belgickém parlamentu ministr spravedlnosti Marc Verwilghen. Ledy se prolomily, radují se holebi's - to je belgická zkratka pro homosexuály a bisexuály. Prosazení novely zákona o adopcích je součástí vládního prohlášení na rok 2001 a s detaily hodlá ministr předstoupit co nejdříve před kabinet. Předběžný návrh počítá s tím, že se adopce budou týkat pouze belgických dětí - Haagská dohoda z roku 1993, která upravuje i mezinárodní adopce, totiž tuto možnost vylučuje.

Od sdíleného dohledu

Že doba zraje, bylo vidět už před říjnovými obecními volbami, v nichž téměř všechny demokratické strany vyslovily podporu úpravě zákona o rodině a adopci ve prospěch homosexuálních párů. „Dosud v Belgii existuje zákonná diskriminace holebi's, k jejímž formám patří právě nemožnost uzavřít sňatek a adoptovat děti. Těmto otázkám se teď musíme věnovat prioritně,“ míní ministryně zdravotnictví pro Flandry Mieke Vogelsová. Koneckonců v Belgii 8,2 % homosexuálních mužů a 10,7 % lesbických žen vychovává děti z předchozích heterosexuálních svazků. Existují i výjimečné případy dětí adoptovaných do homosexuálních domácností jenom jedním z partnerů, který oficiálně vystupuje jako samostatně žijící osoba. Je tudíž „bezpředmětné ptát se,zda jsou gayové schopni vychovávat děti“, tvrdí profesor sociologie John Vincke z Univerzity v Gentu. Za precedent je považována soudní pře z uplynulého léta.…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte