Je dobojováno. Amerika si oddechla, demokracie zvítězila, zapomeňme na minulost, tak lze charakterizovat současnou náladu v USA. George W. Bush nakonec všechna soudní jednání ustál, úspěšně vyšel ze závěrečné bitvy před Nejvyšším soudem Spojených států a od minulé středy je znám jako vítěz voleb.

Nad stranami

Analyzovat, proč se Bush jr. stane 43. americkým prezidentem, není však úplně na místě. USA zažily nejvyrovnanější volby za posledních sto let a vítězem klidně mohl být Al Gore, který ve federálním měřítku získal o 330 000 hlasů více. Kdo ví, komu by nakonec patřilo 25 floridských volitelů, kdyby guvernérem státu nebyl Jeb Bush. Nikoli lepší právní tým či větší politický kumšt George W .Bushe,ale spíše kousek štěstí rozhodl o tom, že 20. ledna se bude poprvé v amerických dějinách do Bílého domu stěhovat guvernér Texasu. Letošní volby rozdělily USA přesně uprostřed. Polovina voličů se vyslovila pro republikány a polovina pro demokraty.I složení Senátu bude poprvé od administrativy prezidenta Eisenhowera přesně 50:50 a ve Sněmovně reprezentantů republikánská většina činí pouhých 9 křesel. Přední politici obou stran si však uvědomují, že pro dobro Ameriky jako státu musí jejich partikulární stranické zájmy ustoupit. Al Gore sice ve svém závěrečném povolebním projevu prohlásil, že s rozhodnutím Nejvyššího soudu USA nesouhlasí, ubezpečil však také Ameriku, že je přijímá. Kongresoví vůdci demokratů - senátor Tom Daschle a kongresman Dick…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte