Jestliže uvnitř sociální demokracie vbrzku nevznikne nějaká iniciativa typu „Děkujeme, zůstaň!“, bude mít zdejší vládní strana na jaře nového předsedu. Éra Miloše Zemana končí a za jediného předurčeného dědice byl už před týdnem označen Vladimír Špidla - dokonce Stanislavem Grossem, svým jediným případným rivalem. Nejde jenom o nové jméno ani o to, zda se pod novým vedením ve straně udrží míra obhroublosti, o niž premiér obohatil českou politickou kulturu, nebo zda špička ČSSD bude i nadále oceňovat manažerský um stranických a svazáckých funkcionářů druhého sledu. Ve hře je hlavně postavení ČSSD jako relevantní politické síly, v jejíž možnostech je i sestavovat vládu nebo být rovnoprávným partnerem v nějaké koalici. Takovému postavení se sociální demokraté v posledních jedenácti letech těšili jen za Zemana. Způsob, jímž ho končící předseda pro svou stranu dosáhl, byl ale jen na jedno použití.

Nenávidím

Do Zemanova nástupu byla ČSSD sice parlamentní, ale jinak relativně bezvýznamnou stranou. Měla pověst „konstruktivní“, tedy v podstatě neškodné opozice. To se změnilo s příchodem Miloše Zemana, který stranu začal s typickým dryjáčnictvím vymezovat jako „krvelačnou“ opozici. Náklonnost médií tím sice nezískal, ale oč více novináře pohoršovala předsedova neomalenost a hrubost ve vztahu k vládním stranám, tím spíše se ke straně začal přiklánět ten druh voliče, který z principu nevěří ničemu a novinám zvlášť. Zemanova taktika vedla k překvapivému…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte