Bitva o Českou národní banku prozatím skončila, ale vypadá to, jako by zemi čekaly špatné časy. Poražená Zemanova vláda předvedla, že proti ČNB bude útočit bez milosti, jen aby odvrátila - slovy svého premiéra - „nebezpečí hrozící české ekonomice“ v podobě vyšších úrokových sazeb. Tým nového guvernéra Tůmy ovšem neukázal sebemenší ochotu k ústupkům. Nebezpečí pro ekonomiku vidí v rozpočtových schodcích, tedy na straně vlády. Co z takového čelního střetu vlády a ČNB vzejde?

Ani Mečiar

Žádost k Ústavnímu soudu o přezkoumání Tůmova mandátu, na níž se kabinet po svém tajném nočním zasedání usnesl, porušuje veškeré zvyklosti a stěží bychom pro ni hledali ve světě paralelu. Na obranu vlády se často říká, že ani procedura, kdy bankovní radu vybírá pouze prezident dle vlastní úvahy, nemá v demokraciích obdobu. To je slabý argument. Centrální bankéři mívají delší funkční období než ministři, a proto každá vláda obvykle po nástupu k moci musí začít spolupracovat s bankéřem, jehož „zdědila“ po svých předchůdcích. V takové situaci byl Bill Clinton a bude v ní i jeho nástupce. Kdyby ale požádali Nejvyšší soud o přezkoumání mandátu Alana Greenspana, dolar i burza by se nejspíš zbláznily tak, že spor o přepočítání hlasů ve volbách by byl proti tomu nevinný špás. I Vladimír Mečiar (který si vybral guvernéra sám) věděl, že s národní bankou se lze hádat a lze na ni pohodlně svalovat za leccos vinu - ale nelze ji podrážet a zpochybňovat její mandát. Mečiar měl…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte