Když básník vchází v Čechách do banky, je to každopádně zvláštní událost. Ne náhodou se u toho sejde publikum, pro něž jde také většinou o raritní příležitost, jak spatřit peněžní ústav zevnitř. Básník si přichází do banky nikoli zkontrolovat účet, ale on si ho teprve po této návštěvě zakládá. Děje se tak jednou do roka, což sice neodpovídá počtu básníků, natož bank, ale udržuje to hodnotu obou nesouměřitelných institucí. Toto pondělí navštíví uprostřed své suity Živnostenskou banku Pavel Šrut, který v ní převezme Cenu Jaroslava Seiferta, udělovanou Nadací Charty 77 a dotovanou 250 tisíci korunami (před zdaněním).

Brožované básně

Básník Šrut se může ocitnout v podezření, že cenu mu porota darovala k jeho letošním šedesátinám. Jenomže v Čechách může být mezi vznikem díla a jeho zpřístupněním stále ještě značná mezera, takže některé hodnoty se ukazují být hodnotami, až když jsou součástí pevného celku. Což je právě případ Pavla Šruta a jeho teprve letos vydané knihy Brožované básně (TORST). Jde o poezii, pocházející „odněkud“ ze sedmdesátých nebo osmdesátých let, o básně, které byly dosud rozházeny po různých rukopisných cárech a jen zčásti zachyceny v pozdně normalizačním výboru Přestupný duben.Ta nejistota v čase ovšem neplyne z toho, že by básně neměly datum (což opravdu nemají), ale z toho, že čas onoho dvacetiletí je v nich zaklet a zacyklen do smyčky, v níž se jen tak zvolna utahuje pomalu plynoucí život. Například čteme: "Koncem léta…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte