Britské ostrovy letos zažily nejhorší záplavy za poslední století. Ničivá vodní vlna se přehnala i severem Itálie a Švýcarska. Francie druhý rok za sebou bojovala s větrnou smrští. Španělsko přežilo období ničivého horka, které vyvrcholilo sérií požárů na jihu země. Shoda náhod? Podle vědců nikoli. Jde o první viditelné důsledky dlouhodobého oteplování planety Země, které se už brzy stanou běžnou součástí našeho života. Pro Evropany zvyklé na zkrocenou přírodu a poklidný život bez velkých katastrof je to trochu drsné probuzení. Pro Američany, kteří jsou s divokou přírodou, povodněmi, větrnými smrštěmi a ničivými požáry přece jen trochu více sžiti, to už takový šok není. Právě tady leží jeden z kořenů neúspěchu konference Organizace spojených národů o klimatických změnách, která před deseti dny skončila v nizozemském Haagu.

Evropa proti Americe

Jednání v Haagu bezprostředně navazovalo na dohody z japonského Kjóta (1997), kde průmyslové země přislíbily snížení emisí takzvaných skleníkových plynů (oxidu uhličitého, metanu a oxidu dusného) způsobujících rostoucí teplotu na Zemi. Ta se za posledních 150 let zvýšila o 0,6 °C. Pokud produkce skleníkových plynů bude pokračovat stejným tempem jako doposud, zvedne se podle propočtů Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) průměrná teplota atmosféry do roku 2100 o 1–3,5 °C. Některé studie dokonce hovoří o šesti stupních Celsia. Tak prudký skok dějiny Země nepamatují. Pokud se vědci nemýlí, pro…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte