Poslední film amerického herce a režiséra Clinta Eastwooda lze sledovat jako odlehčené shrnutí základních témat, k nimž se režisér, oceněný letos v Benátkách za přínos světové kinematografii, neustále vrací už plných třicet let. Na první pohled oddechová komedie Vesmírní kovbojové získává svůj skutečný rozměr až na pozadí Eastwoodovy dávné posedlosti motivem monumentálního návratu z říše poražených a zapomenutých. Tento návrat má vždy stejný cíl, jímž je zjednání spravedlnosti, avšak toto úzce vymezené téma je ztvárňováno s výtvarnou a režijní vynalézavostí, která má v současném filmovém světě obdobu snad jen ve stejně obsedantním díle Woodyho Allena. Není ostatně náhodou, že právě zmínění autoři, sledující úzkou tematickou linii, jsou mistry nenápadných experimentů. Ať už jde o práci se střihem (Allen) nebo práci se světlem (Eastwood).

Zrozeni k zastaralosti

Vesmírní kovbojové mají přehlednou a částečně komediální zápletku: čtyři piloti, zbavení v roce 1958 možnosti být prvními lidmi ve vesmíru, se s čtyřicetiletým zpožděním vydávají na oběžnou dráhu. Jejich úkolem je opravit závadu na operačním systému satelitu, který jeden z nich kdysi vytvořil a jenž díky své zastaralosti představuje pro dnešní technicky i věkem mladou generaci neřešitelnou záhadu. Hlavní téma (zmrtvýchvstání, které napraví dávnou křivdu), je tedy zdvojeno motivem stárnutí, přesněji řečeno společného zastarávání člověka a „jeho“ techniky. Elegantní popření mýtu o lineárním…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte