Stačí vejít do nízké betonové budovy naproti vlašimskému zámku, a každý ví, jak asi vypadá očistec. Vykachlíkované sklepení bez slunce je plné zápachu a vystrašeného ryku. V klecích zde na svůj další osud už dva roky čekají oběti pašeráků zvířat.

Ochrana jménem CITES

Po pádu železné opony přišla skupina zdejších lidí na to, jak lze snadno bez většího rizika vydělat slušné peníze a ještě vidět svět. Počet zájemců rostl a Česko se vyšplhalo na přední místo v obchodu s ohroženými exotickými zvířaty. Bylo tedy logické, že se Česká republika před třemi lety přihlásila k mezinárodní úmluvě CITES, která ohrožené druhy chrání. Konkrétně tento dokument, který zatím podepsalo 145 zemí světa, bere v ochranu kolem 35 000 druhů rostlin a 2000 druhů zvířat. Nutno ale dodat, že CITES obchod s chráněnými zvířaty a rostlinami zcela nezakazuje, pouze jej chce mít pod kontrolou. (Zákaz se týká skupiny CITES 1, kam patří 500 druhů zvířat a 300 druhů rostlin.) České ministerstvo životního prostředí tak loni vydávalo povolení s razítkem CITES bez větších problémů. Z více než šesti set žádostí o souhlas k dovozu chráněných druhů zamítli Kužvartovi úředníci pouze sedm. Pokaždé šlo o želvy. Dvě ze zamítnutých žádostí počítaly s dovozem dvou tisíc želv čtyřprstých z jejich domoviny v Uzbekistánu. Pokud by žadatel zvířata dovezl a rozprodal, mohl by na každé „zásilce“ podle střízlivého odhadu odborníků utržit kolem milionu korun. Až na tyto výjimečné zákazy ale MŽP…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte