Dvě hodiny stačily soudcům Vrchního soudu, aby potvrdili nález nižší instance a poslali Libora Nováka domů s výrokem - nevinen. „Jsem rád, že to tak dopadlo, teď jsem jenom zvědavý, co si kdo dál vymyslí,“ komentoval rozsudek nad někdejším pokladníkem své partaje předseda ODS Václav Klaus.

Paní, nesu vám psaní

Překvapení ho ale nečekalo: žádné „dál“ totiž není, všechno je při starém. I Vrchní soud znovu dospěl k závěru, že někdo z vedení ODS podváděl a čachroval se zdaněním darů, žalobce však není schopen dokázat, že to byl právě Novák. Podle toho, jak laxně se vedlo vyšetřování a dosavadní proces, se ani jiný verdikt nedal čekat. Bývalý místopředseda ODS Libor Novák byl obviněn, že ve snaze okrást stát na daních rozepsal dva sedmi a půl milionové dary od podnikatele Milana Šrejbra na několik osob, a tak straně snížil daňový základ. Když pak kvůli tomu stál v dubnu před soudem, trpěli všichni čelní představitelé ODS a zaměstnanci aparátu hromadnou a totální ztrátou paměti. „Nepamatuji se, kdy jsem se dověděl o falešných sponzorech, ani nevím od koho,“ odříkával v roli svědka například předseda Klaus. A tehdejší stranická esa Koukal, Kondr či Ratiborský jej napodobovali tak usilovně, až je tisk začal přirovnávat ke komickým figurkám ze špatného mafiánského filmu. Byly tu však výjimky. Nezvykle nervózní a zakřiknutý místopředseda strany Miroslav Macek například na adresu svého kolegy uvedl, že "se domluvil s podnikateli, kteří měli zájem o…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2780

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte