V pořadí již devatenácté filmové dobrodružství Jamese Bonda znovu potvrzuje zvláštní postavení, které agent 007 zaujímá mezi velkými postavami dějin 20. století. Je možné zařadit ho po bok Winstona Churchilla a Mickey Mouse. Jestliže s prvním jmenovaným sdílí schopnost kupit chybu za chybou, a přesto se nikdy nemýlit v tom podstatném, od druhého převzal elegantní nesmrtelnost, která je běžně vyhrazena jen kresleným hrdinům. Právě jí vděčí řada filmových podob Bonda za možnost stále plnit dvojí úkol: nutnost dodržet daná kombinační pravidla a přitom vnést do jejich realizace něco nového, díky čemu by Bond mohl držet krok s vývojem akčního filmu, avšak nesplynul s jeho hlavním proudem.

Bytost ryze vertikální

Není žádným tajemstvím, že správné řešení tohoto dvojího zadání (držet se tradice a inovovat ji) spočívá v dalším očišťování stylu, který je sám o sobě podstatou hlavní postavy. Zároveň je však zjevné, že se každý z vybraných režisérů pokouší vložit do konečné podoby snímku momenty, které mohou fungovat jako protiváha jeho ryze formální povahy. Michael Apted se v tomto ohledu opírá o scénář, do něhož je neobvykle přímočaře včleněna osnova duše Bondových protivníků. Právě tím jsou určeny zásadní inovace na rovině zápletky, jejichž dopad je však utlumen problematickým, ba přímo chybným hereckým obsazením obou hlavních ženských rolí a role padoucha Renarda čili „Lišky“. Specificky český problém pak vznikl překladem názvu (Jeden svět nestačí),…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte