V pátek 14. ledna odešel z funkce generálního ředitele firmy Microsoft Bill Gates, považovaný za nejbohatšího člověka na Zemi. Jak tato změna ovlivní kapitálový trh či antimonopolní proces, který proti Microsoftu vede americká vláda? „Přinejhorším budu programovat,“ řekl žertem Gates, když se ho američtí novináři ptali, čím se hodlá zabývat nyní. Jako jeden z mála šéfů amerických počítačových firem by si ve své vlastní společnosti dokázal vydělat na živobytí i rutinní programátorskou prací - a nejspíš by bral i prémie; ač dávno nepatří k extratřídě, pořád má nadprůměrné technické znalosti. Jenže nic takového nebude potřebovat: jen v akciích Microsoftu, jež představují největší součást jeho majetku, má na 90 miliard dolarů, plus minus 2 až 5 miliard denně, jak se zrovna zhoupne kurz. Ani na to nebude mít čas, má-li se řádně věnovat svým hlavním pracovním povinnostem předsedy správní rady i hlavního tvůrce firemní strategie.

V téměř každém počítači

Billu Gatesovi bude letos pětačtyřicet let. Microsoft založil spolu s Paulem Allenem v lednu 1975, kdy byl v druhém ročníku na Harvardu. Tou dobou uvedl Intel svůj nový čip, první skutečný mikroprocesor 8080. Gates s Allenem si řekli: teď, anebo nikdy! Začali pro první mikropočítače psát a prodávat software. Gates přerušil studium, aby se mohl novému byznysu věnovat naplno. Má je přerušené dodnes. Roku 1980 uzavřel Microsoft smlouvu s IBM. Ta se ukázala být klíčovou nejenom pro obě firmy, ale i pro celý…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte