Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Šílený majitel krávy

Jak to, že Evropa zažívá reprízu kravího šílenství čtyři roky poté, co měly být rizikové chovy skotu vybity? Jako bychom se přenesli o pět let nazpátek. Stejně jako v letech 1995–96 se hovězí maso stahuje z pultů i jídelníčků, vybíjejí se stáda a novinové titulky píší o moru konce tisíciletí. Tentokrát ale nejde o samotnou Velkou Británii, nýbrž o celou západní Evropu (včetně sousedního Německa). Nabízí se otázka: Copak jsme se nepoučili? Jestliže ano, tak v každém případě pozdě. Evropě se jako bumerang vrací bezohlednost, s jakou opovrhovala zdravím zvířete.

Vyšší teplota nestačí

Původcem nákazy skotu bovinní spongiformní encefalopatií (BSE) je masokostní moučka, kterou se dodnes krmí hospodářská zvířata po celém kontinentu. V Británii, kde byly v roce 1986 zaznamenány první případy „nemoci šílených krav“, se v 80. letech přidávaly do masokostní moučky - rozdrcené směsi vnitřností a kostí skotu - zbytky ovcí napadených klusavkou. Při nedostatečném tepelném zpracování moučky se klusavka přenášela na skot, u něhož se projevila jako BSE. V roce 1988 sice Britové zakázali krmit přežvýkavce masokostní moučkou, ale vesele ji vyváželi do sousedních zemí. Zájem o toto živočišné krmivo paradoxně stoupl, protože jeho cena klesla. Na britské moučce, plné zmutovaných bílkovin (prionů) způsobujících BSE, si dál pochutnávaly miliony krav po celé Evropě, aniž by si jejich majitelé riziko nákazy připouštěli. Na přelomu 80. a 90. let se k zákazu krmení skotu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.