„Naše úspěchy byly společné, jeden bez druhého bychom nedošli tak daleko,“ poznamenal před půl stoletím pražský rodák Carl Ferdinand Cori, když získal se svou manželkou Gerty Nobelovu cenu za přínosný objev v lékařství. Jejich poučky o látkové přeměně sacharidů se dnes učí studenti medicíny na celém světě. Americký internet manželům věnuje stovky stránek. V Praze však významný badatelský pár až donedávna nepřipomínala sebemenší památka. Tuto ostudu se podařilo zlomit až odbornému asistentovi z Třetí lékařské fakulty UK v Praze Pavlu Čechovi. Teprve on přesvědčil úředníky, že tolik světově proslulých osobností zase české hlavní město nemá. A že by tudíž stálo za to vystavit na rodných domech manželů Coriových pamětní desky. Koncem října se tak skutečně stalo.

Za oceán

Carl Cori a Gerty Radnitzová se narodili v Praze v roce 1896. Potkali se na Pražské německé univerzitě, kde studovali medicínu. Jejich životní cesta v počátcích připomínala osudy hrdinů z červené knihovny. Zatímco Carl vyrůstal v katolické rodině s kořeny ve všech koutech střední a jihovýchodní Evropy, Gertini předci byli do jednoho pražští Židé. Nebylo proto divu, že tak odlišné rodiny neviděly vztah svých dětí rády. Mladý pár proto po promoci v roce 1920 uprchl do Vídně, kde uzavřel sňatek. Protože však Gerty začala v poválečné Vídni pociťovat antisemitismus a pár nemohl ani najít pracovní uplatnění, opustili manželé o dva roky později Evropu a usadili se v americkém Buffalu.…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte