Křesťanské svátky zesnulých, známé jako Dušičky,vepsal do liturgického kalendáře s definitivní platností clunyjský opat Odilo v 11. století. Tímto činem posvětil v rámci křesťanské doktríny univerzální, tudíž i předkřesťanské rituály uctívání předků. O pár století později už tento svátek sdílelo celé křesťanstvo.Díky mimoevropské expanzi křesťanské liturgie, ať už pod vlajkou nestoriánů, Portugalců či Španělů, se dnes můžeme setkat s oslavou Dušiček v krajích velmi odlehlých od západních kulturních center. Evropský religiózní export se v nových teritoriích zpravidla smísil s tamní předkřesťanskou votivní tradicí: výsledkem bývají projevy stejně nepodobné původním kulturám jako oficiálnímu křesťanství. Zářným příkladem takového náboženského synkretismu je Mexiko.

Neviňátka a dospělí

Svátky, označované obvykle Mexičany souhrnně jako Día de Muertos (Dušičky) anebo Todos Santos (Svátek všech svatých), se časově shodují se stejnojmennými katolickými svátky 1. a 2. listopadu. Jejich oslavy mohou ale v Mexiku trvat několik dní až týdnů: nejprve se vzpomíná na blízké,kteří zemřeli násilnou smrtí ( los accidentados ), další dny na děti zemřelé před křtem, poté na neviňátka (angelitos - 1. listopadu) a nakonec na dospělé nebožtíky (ánimas fieles - 2. listopadu). Poté, co rodiny uctí své zesnulé jídlem, pitím, novými šaty či hračkami přímo doma, přesouvá se obvykle celá společnost na hřbitov.Atmosféra i průběh svátků se liší od vesnice k vesnici: pravidlem…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte