Tuto neděli čekají Bělorusko parlamentní volby. O čem budou rozhodovat? Bělorusko se natolik liší od svých sousedů, že návštěva Minsku znamená návrat do minulosti o 10 až 15 let. V zemi vládne atmosféra strachu, milice je všudypřítomná a hrubá. A to se ještě před pár lety Bělorusko hrnulo do Rady Evropy (RE). Evropa se domnívá, že užší vztahy s Ruskem donutí Minsk k reformám, ale tento sen se neplní. Příklad za všechny - Alaksandr Lukašenko zůstává v čele státu, ač jeho mandát skončil loni v červenci. Bohužel Západ proti zjevnému narušení běloruské ústavy protestuje méně aktivně, než by si přáli například poslanci protizákonně rozpuštěného parlamentu.

Státní krach a hlasy

Lukašenko na své letní cestě po jihoběloruských kolchozech slíbil nárůst průměrné mzdy do konce letošního roku z 38 na 100 USD. Centrální banka pak dodatečně emitovala rubly určené nejen pro navýšení mezd, ale i na sklizeň obilí. Pozorovatelé očekávají, že v zimě, tedy po volbách, inflace vzroste ze současných 8–12 % měsíčně do daleko vyšších čísel. Právě zemědělství, kde pracuje 19 % obyvatel, se nachází prakticky před kolapsem. V zemi, kde neexistuje soukromé vlastnictví půdy, se dosud zachovaly kolchozy, které trvale prodělávají kvůli cenám, násilně regulovaným Lukašenkovými dekrety. Zemědělci nedostávají od února mzdy, a tak se utápějí v alkoholu a nepracují. Taktika režimu je jasná: až do voleb všem všechno slibovat, utrácet poslední státní dolary na udržení kurzu měny a…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte