Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Konec Brücklera s Löffelmannem

Ve vzrušení a šumu kolem demise ministra Otakara Motejla se pozapomnělo na nezodpovězenou otázku. Proč vlastně šéf spravedlnosti odvolal pár dní před odchodem dva významné podřízené - vrchního státního zástupce Karla Brücklera a jeho středočeského kolegu Ctirada Löffelmanna. Oficiální komuniké oznamuje pro oba stejně všeobecný důvod: nezvládali prý svůj úřad. Ale o co šlo doopravdy?

Nikdo nekonal

Hledat srozumitelné nebo alespoň logicky znějící vysvětlení vyhazovu pro pana Löffelmanna nezabere mnoho času: tento úředník rok a půl odmítal podstoupit povinnou bezpečnostní prověrku. U vrchního státního zástupce Brücklera je to složitější. Tam o podrobnějších důvodech mlčí jak nadřízení, tak sám odvolaný stejně jako třeba ODS, která se vehementně postavila na jeho obranu. Podle kuloárních informací ovšem Brücklerův nucený odchod souvisí s nově zaváděnou institucí: od prvního října začaly na vrchních státních zastupitelstvích fungovat odbory pro dozor nad vyšetřováním závažných ekonomických zločinů. A Brückler se vzniku těchto specializovaných pracovišť bránil. „Nehodlám vyčlenit nejzkušenější lidi, aby se honili za nějakými fabulacemi,“ odpověděl například loni v únoru na otázku tisku, jestli plánuje nějaké kroky ohledně vyšetřování černých kont ODS. „No, je to tak,“ připouští odcházející ministr spravedlnosti Otakar Motejl. „Pan Brückler pro vznik specializovaných odborů na vrchním zastupitelství skutečně nehořel.“ O to překvapivější pak pro…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte