Před čtrnácti dny podala Česká národní banka další trestní oznámení v případu zkrachovalé Investiční banky. Tentokrát jde o zkreslování účetnictví, jehož se dopouštěli manažeři IPB. V pořadí jde už tak o čtvrtý podnět pro policii týkající se tohoto finančního domu. Nyní se čeká na reakci bývalého hlavního akcionáře IPB, japonské Nomury. Její tuzemský reprezentant Randall Dillard totiž po dlouhém mlčení poskytl 21. září rozhovor deníku Právo, kde ohlásil „již za čtrnáct dní“ žalobu před mezinárodním soudem. Lhůta vypršela minulý týden, zatím se nic nestalo.

Vzorní kapitáni

Podezření z manipulace účetnictvím není žádná novinka, poprvé se o něm zmínila už zpráva bankovního dohledu z letošního února (Respekt č. 31/2000). Česká národní banka však teprve teď nashromáždila dostatek listinných důkazů. Oč tedy jde? IPB vykazovala co nejméně svých úvěrů jako rizikových, aby si k nim nemusela tvořit rezervy a opravné položky. Podle inspektorů centrální banky takto jen na vzorku 186 problematických klientů „ušetřila“ astronomických 22,7 miliard. V IPB se porušovaly i její vlastní předpisy. Za všechny případy uveďme zvlášť křiklavá privilegia pro dva neslavně odešlé průmyslové kapitány Václava Junka a Lubomíra Soudka: když jejich manažerské firmy Proventa a NERO přestaly splácet úvěr a počítačový program IPB je automaticky přeřadil mezi rizikové klienty, představenstvo banky je svévolně vrátilo…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte