V neděli 1. října bylo zahájeno trestní řízení proti zodpovědným pracovníkům společnosti Minoan Flying Dolphins, jejíž expresní plavidlo ztroskotalo týden předtím u ostrova Paros. Podle posledních zpráv si neštěstí Expressu Samina vyžádalo 79 obětí na lidských životech. Kapitán a další tři členové posádky stojí před soudem, protože přímo zavinili ztroskotání lodi. Zatímco veřejné mínění je stále ještě v šoku, u ostrova Naxos se potápí výletní jachta Zeus III s 38 lidmi na palubě. Jeden starší americký turista umírá na infarkt při převozu do nemocnice. Mohlo by se zdát, že řecký turistický průmysl má letos smůlu a po urputných požárech ho začala pronásledovat námořní neštěstí.

Pověst není vše

V druhém případě by se ale dalo mluvit spíše o štěstí. Zeus III ztroskotal poblíž přístavu a na pomoc mu okamžitě přispěchaly rybářské lodě a vojenská plavidla, která tam právě cvičila v rámci vojenských manévrů „Parmenion“. Americký velvyslanec v Athénách Nicholas Burns měl tedy komu děkovat za záchranu svých 26 spoluobčanů. Mimo pozornost médií šla mezitím tiše ke dnu u ostrůvku Psara nákladní loď Kapitán Spyros. Ukrajinská posádka lodi nebyla ohrožena na životech. O příčině nehody se nic neví. „Rychlé lodě mění čísla v Egejském moři,“ hlásala letošní reklama na expresní lodě, které vyplouvají z Pirea a v rekordních časech dorážejí na egejské ostrovy. Turista platící jen o třetinu vyšší cenu v polovičním čase přistane v rajské destinaci. „Létající delfíni“…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte