Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Šok pro prezidentský pár

Slobodan Miloševič zažil 24. září - při prezidentských a parlamentních volbách ve SR Jugoslávii - první skutečnou porážku ve svém doposud mimořádně úspěšném politickém životě. Porážku natolik drtivou, že to jeho manželka a šedá eminence srbské politiky Mira Markovičová odnesla nervovým zhroucením a v současnosti se nachází v péči psychiatrů. Jejího duševně stabilnějšího manžela rozčílilo hlavně to, že většina policistů, a dokonce 80 % vojáků hlasovalo pro opozičního kandidáta Vojislava Koštunicu.

Režim se rozkládá

Důvody psychických problémů prezidentského páru velmi přehledně ilustrují srbskou skutečnost. Jako všechny autoritativní režimy, tak i režim Slobodana Miloševiče je přesvědčen o nekonečnosti svého trvání. Obyčejní lidé jsou ovládáni letargií a strachem, který ovšem zmizí, jakmile se ukáže, že „král je nahý“. Po oznámení prvních volebních výsledků nastal v Srbsku masový psychický posun, který již nelze vrátit zpět jinak než tanky. Proto ta nervozita kvůli hlasování v řadách armády a policie. Represivní složky jsou nyní jedinou nadějí na přežití režimu. Během několika dnů se Srbsko změnilo natolik, že se jeho občané už o své vítězství okrást nedají. Režim se začal rozkládat. První opustil potápějící se loď předseda ultranacionalistické Srbské radikální strany Vojislav Šešelj, který veřejně uznal Koštunicovo vítězství a obvinil Miloševiče z volebních podvodů. Bezskrupulózní Šešelj, který coby místopředseda srbské vlády (kterou tvoří…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte