Letos v červnu opustil Martin Čihák (27) místo v Komerční bance, kde se pět let zabýval makroekonomií, a přestěhoval se z Karlových Varů do Washingtonu. Jako jeden z mála Čechů v moderní historii totiž nastoupil mezi světovou analytickou elitu v Mezinárodním měnovém fondu. Mezi svými novými kolegy je výjimkou: na rozdíl od většiny z nich nemá za sebou žádnou z amerických škol, ale „pouze“ ekonomii a práva na pražské Karlově univerzitě.

Poučky nestačí

Jak si MMF vybírá své analytiky?

Po celém světě vysílá rekrutovací mise. Lidé odtamtud mě oslovili, vyplnil jsem přihlášku a prošel standardním výběrovým řízením.

Co to znamená?

Asi jako když se člověk hlásí do mezinárodní investiční banky. Dodáte několik doporučujících dopisů a vzorek své písemné práce a pak procházíte několika koly testů, zkoumajících zejména vaše odborné, ale také jazykové, osobnostní a zdravotní předpoklady. Hlavní částí výběrového řízení (pro východní polokouli probíhá v Paříži, pro západní ve Washingtonu) je panelové interview. Komise může vymodelovat typickou situaci, do jaké se pak uchazeč dostane v praxi, a zeptat se, jakou hospodářskou politiku by doporučil. MMF pracuje se zeměmi, které se potýkají s vnější nerovnováhou platební bilance, například na jedné straně čelí nadměrným dovozům a na druhé nestabilnímu přílivu kapitálu. Ve škole se učí, že v takových případech je zpravidla třeba snížit agregátní poptávku, a to obvykle zvýšením vládních úspor.…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte