Jablkem sváru mezi ODS a ČSSD budou místa hejtmanů ve Středočeském a Libereckém kraji: strany jsou ve zdejších krajských volbách jasnými favority a hlavními rivaly. Tento výrok je ale nejvýš nadnesenou metaforou, ve skutečnosti o žádnou válku nepůjde - před volbami ani potom. Svědčí o tom především středočeské radnice, kde již dnes bez problémů fungují malé okresní opoziční smlouvy. Najít rozdíl v krajských programech obou stran je rovněž úkolem pro skutečné znalce.

Střední Čechy: Budu rád, když přijdou volit

Dříve úrodná, dnes zdevastovaná oblast Polabí, ekonomický zázrak v Mladé Boleslavi, bývalé hornické oblasti i bohatá pražská předměstí tvoří staronový Středočeský kraj, který bude vůbec největší v republice. Nejvyšší nezaměstnanost dosahuje hodnoty 10 % v okresech Kladno, Kutná Hora a Kolín, krajský průměr ale činí jen 7 %. Reprezentantem středočeské pravice je ODS. Jako volebního lídra nasazuje absolventa Vysoké školy strojní, bývalého starostu Kladna a nynějšího poslance Petra Bendla (34). „Kraj musí nalézt svou identitu,“ říká Bendl a dodává, že on se vznikem krajů nikdy nesouhlasil: přinesou totiž jen další místa pro byrokraty. Proč tedy do krajů vůbec kandiduje? „Chci to změnit. Jako hejtman bych tlačil, aby občan neplatil na zbytečné úřady.“ Prioritou je pro Bendla infrastruktura: "V jiných krajích mají dávno vybudované čističky a kanalizaci, tady je to v katastrofálním stavu. Ohledně dopravy bych samozřejmě rád dal šanci privátním…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte