„Pražští demonstranti možná neovládají ekonomii,“ napsal minulé úterý ve Financial Times známý harvardský profesor Jeffrey Sachs, „ale v jednom směru mají pravdu - když tvrdí, že Mezinárodní měnový fond i Světová banka jsou jen nástroji vlád několika málo bohatých zemí, zvláště Spojených států.“ Sachs uvádí jeden příklad: právě probíhající ozdravný program MMF pro Jižní Koreu, v jehož rámci se tamní vláda zaručila za dluhy korejských bank vůči jejich soukromým věřitelům z Ameriky, Japonska a Evropy. Korejci tak hradí z daní zahraničním bankám jejich nepovedené investice. Jak to změnit? Profesor Sachs připomíná své starší podněty. MMF se má zaměřit jen na krátkodobé finanční výpomoci a hlavně by neměla zkoušet „řídit tucty chudých ekonomik z washingtonské 19. ulice“. Světová banka ať své síly soustředí k boji s AIDS a malárií v Africe. A z obou by se měly stát „skutečně globální instituce reprezentující všechny své členy“. Jenže takové návrhy nebyly v Praze k mání, uzavírá rozzlobený ekonom, který na zdejší zasedání ani nepřijel.

Hlasy pro Afriku

Jeffrey Sachs přehání, například o větším zastoupení „třetího světa“ ve vedení fondu i banky se na pražském kongresu vedly dlouhé a poněkud nezáživné debaty. Hlasovací práva v MMF a Světové bance se vypočítávají z tradičního vzorce, který bere ohled na výši příspěvku a velikost ekonomiky (samy Spojené státy představují 17 procent hlasů, následovány Japonskem s třikrát menším podílem). Korea, Singapur a…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte