Sdílím nadšení Martina Vopěnky nedotčenou subantarktickou přírodou (Za teplem do Antarktidy, Respekt č. 33/2000) a zaujal mě i nápad pokusit se žít v tamějších podmínkách s minimálními nároky. Koncem roku 1998 jsem strávil na ostrově Nelson a v okolí 20 dní. K úplnějšímu obrazu o tzv. české polární stanici na Nelsonu je třeba přidat další skutečnosti. Patří k nim bohužel i stinné stránky tohoto projektu.

Jakýpak výzkum

Stavba na Nelsonu odpovídá tomu, co polárníci nazývají „refugio“ - úkryt, dočasný útulek buď pro případ nouze, nebo pro účely výzkumu. To první je zde každodenní realitou. Nelson je snad jediné místo v Antarktidě, kde se lidé pro radikální omezení svých potřeb rozhodli dobrovolně. Myslím, že není ostuda žít v boudě z prken, starého mrazáku a naplavených trámů, s plesnivějící kuchyní a všudypřítomnou špínou ze spalování nafty. Skromnost považuji za ctnost a dokázat téměř z ničeho postavit obydlí tam, kde jiné státy investují miliony na výstavbu velkých stanic s neblahými ekologickými následky, je pozoruhodná věc. Ačkoli jsem mnohokrát slyšel, že stanice je využita k vědeckým účelům, nemohu to potvrdit. Výzkum je zde časově i významem záležitostí zcela okrajovou - až na drobné výjimky se zde výzkumníkům nepřeje. Neznám vědeckou práci z Nelsonu, která by byla publikována. Vedle propagace základny je hlavní náplní projektu turistika. Nikoli oficiální, snad proto, že…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte