V září se konala v pražském Obecním domě velká mezinárodní konference „Natura megapolis“ - Příroda velkoměst. Myslím, že se jednalo o snad nejdůležitější environmentální konferenci, která u nás v uplynulém desetiletí proběhla. Hlavním tématem konference byla městská ekologie a její budoucnost. V podstatě se jedná o to, jak to udělat, aby vedle sebe mohly důstojně existovat automobily, lidé a příroda.

Džunglemi velkoměsta

Ve městech bude již brzy žít kolem tří čtvrtin globální populace a lidská sídla pohltí kolem 12–15 % zemského povrchu. Přitom v městských aglomeracích přežívají ostrůvky sice narušené, ale přece jen cenné přírody. V Praze můžeme pozorovat 2000 druhů rostlin, 126 druhů ptáků, ale také nenápadných 120 druhů drobných měkkýšů či 400 druhů pavouků. Praha (ale také Bratislava či Valencie) je jakousi skrytou přírodní rezervací. Není to tak samozřejmé - v Římě, který je třikrát větší než Praha, najdeme jen 1300 druhů rostlin a v Amsterodamu ve středu města dokonce necelých 200. A například v japonských městech je situace ještě horší: v Ósace, postavené před dvěma tisíciletími na močálech řeky Jodo, rostlo až do 60. let zanedbatelných asi sto tisíc stromů. To se zlepšilo, dnes je stromů půl milionu a s nimi se vracejí i ptáci a motýli. Problém není v počtu druhů - ten se v Praze od 30. let dvacátého století příliš nemění, anebo možná i mírně vzrůstá. V evropské přírodě i v samotných městech nedochází k žádnému výraznému vymírání a…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte