Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Komu patří spektrum

Fascinující rozvoj telekomunikací a jejich částečná liberalizace vedly v České republice k donedávna neuvěřitelným věcem: každý třetí obyvatel má svůj telefon v kapse, bývalý monopolista nám volá domů a nabízí své služby atd. To však není všechno.Nové technologie umožní využít i dosud ladem ležící frekvence. Český telekomunikační úřad v srpnu přidělil tři licence k provozu bezdrátové pevné sítě FWA a nyní si vláda brousí zuby na miliardy z prodeje licencí na provoz nových mobilů UMTS (Respekt č. 33/2000 a 38/2000). Zákazníci se těší na větší možnost výběru, státní pokladna na mimořádný příjem a diskuse se vedou leda o tom, zda je pro přidělení licence lepší aukce, nebo výběrové řízení. Kupodivu málokomu připadá divné, že si stát osobuje právo rozhodovat, kdo a jak smí kterou frekvenci využívat.

Co je větší skandál

Samozřejmě, že není možné,aby na určitém území využívalo shodnou frekvenci více subjektů, zrovna tak jako není možné, aby na určitém pozemku stála továrna, plovárna i jízdárna zároveň. U půdy (a přírodních zdrojů vůbec) připadla majetková práva historicky těm, kteří je začali využívat jako první. V případě elektromagnetického spektra se tak nedělo - to bylo záhy státem znárodněno. A nejen to: stát si předem přivlastnil všechna myslitelná spektra včetně těch, která dosud nikdo nevyužívá. Kdyby k znárodnění spektra nedošlo, stal by se jeho majitelem ten, kdo dané pásmo na daném území začal používat jako první. Ten by rovněž rozhodoval o…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.