Signatáři provolání „Děkujeme, odejděte“ ve své Tříkrálové výzvě mimo jiné žádají vyšetřit dosud neuzavřený případ podvodů na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Nejsou jediní, koho stále trápí, že nízká kvalita testů a podvody při přijímacích řízeních každoročně diskriminují spoustu mladých lidí, kteří by se svými schopnostmi v jiných zemích studovat mohli. Přesto si dovoluji zveřejnit obavu, že přes všechny výzvy, interpelace ministrů, akce studentů a články v tisku tento případ nikdy uzavřen nebude. Také proto, že mezi těmi, kteří přijímací testy na fakultu prokazatelně získali předem, se nenajde ani jeden, kdo by byl ochoten vypovídat, a korupci tak potvrdit. Takže se nakonec postupně ujímá teze, kterou od počátku razil rektor Univerzity Karlovy Karel Malý i bývalý děkan Právnické fakulty Dušan Hendrych, podle které testy unikly, ale korupce nebyla prokázána.

Účelově zkresleno

Podle očekávání zatím není v případě testů na právnické fakultě znám žádný konkrétní výsledek policejního vyšetřování úniku. Jedna důležitá informace ale je už delší dobu na světě. Statistická analýza výsledků písemných testů z loňských dvanácti řádných a jednoho náhradního termínu, kterou uskutečnili odborníci z Matematicko-fyzikální fakulty UK, prokázala, že statistické rozložení výsledků je v náhradním termínu významně odlišné ve srovnání s rozložením v ostatních termínech. Na tento hlavní výsledek soustřeďuje pozornost jediný zveřejněný dokument "Komentář ke…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte