Počátkem ledna přinesla Česká tisková kancelář informaci, že Rada Českého rozhlasu „nepovažuje za vhodné, aby Český rozhlas nadále inicioval agenturní výzkumy na témata, která nesouvisejí s problematikou Českého rozhlasu“. Zpráva neprávem zapadla. Vždyť rada vlastně žádá, aby veřejnoprávní rozhlas rezignoval na část svých veřejnoprávních závazků, mezi něž aktivní informování o stavu veřejného mínění bezesporu patří. A proč? Právě to je nejvíce znepokojivé. Okolnosti případu budí silné podezření, že členové rady se prostě chtěli zalíbit poslanci Ivanu Langrovi (ODS), takto předsedovi mediální komise sněmovny.

Langer se ptá

Ivan Langer (ODS) zaslal koncem loňského roku jak rozhlasu, tak České televizi dopis, v němž se dotazoval, kolik průzkumy veřejného mínění stojí a jak jsou vybírány agentury, které je provádějí. Na tento nápad prý Langra přivedla každoroční kontrola hospodaření veřejnoprávních médií. „Je naší povinností rozpitvávat tyto věci,“ řekl ČTK. Jak vidět, své „povinnosti“ se přičinlivě a rázně chopila i Rada Českého rozhlasu. Případ s průzkumy ukazuje odvrácenou tvář státní regulace médií, což je téma, které se v poslední době objevuje poměrně často, ať už jde o tiskový zákon, zákon o rozhlasovém a televizním vysílání či o zjevné politické tlaky při obsazování místa ředitele České televize. Společným jmenovatelem ve všech těchto případech je snaha jistých politiků (naštěstí ne vždy úspěšná) kontrolovat sdělovací prostředky: ať už přímo…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte