Aleš Chán si před pěti lety nechal u znalecké firmy ALL IN ohodnotit šperky, na které si jeho společnost Chan chtěla půjčit pětadvacet milionů korun. Půjčku bez problémů poskytla Komerční banka, jejíž je ALL IN dceřinou společností. Zástava se bankéřům zdála neprůstřelná. ALL IN, vedená tehdy Janem Stiessem, dnešním šéfem Fondu národního majetku, totiž ohodnotila šperky na více než třicet dva miliony korun. Po roce firma Chan zkrachovala, aniž by z půjčky vrátila jediný haléř. Správce konkurzní podstaty nechal zmíněné šperky znovu ohodnotit a nemohl věřit svým očím. Prestižní světová firma Dorotheum je ocenila na pouhých tři a půl milionu korun, tedy desetkrát méně, než říkal posudek od ALL IN. Rozuzlení? Zatím žádné, kameny se nabízejí k prodeji na pokrytí dluhů firmy Chan a Komerční banka úvěr zařadila mezi nevymahatelné.

Nechám se prověřit

Dobrozdání od firmy ALL IN na dlužníkovu zástavu stojí podle expertů za většinou úvěrů, poskytnutých Komerční bankou. Jinak řečeno: Stiess, který byl skoro deset let v čele společnosti ALL IN, patří k nejinformovanějším lidem v republice - alespoň pokud jde o to, komu a za jakých okolností a s jakým čistým ziskem, ztrátou, ale zřejmě i nečistou provizí půjčila Komerční banka peníze. Vzhledem k tomu, že banka dnes vykazuje kolem osmdesáti miliard špatně vymahatelných úvěrů, jsou to neocenitelné znalosti. Možná právě v nich je třeba hledat důvod, proč Jan Stiess zůstává v čele FNM přesto, že se prokazoval…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2916

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte