Finále amerických prezidentských voleb se blíží. Už za necelé dva měsíce bude jasné, zda do Bílého domu nastoupí dvojice republikánů George W. Bush - Richard Cheney či demokratický tandem Al Gore - Joe Lieberman. Letošní zápas je vyrovnaný, napínavý a o výsledku mohou rozhodnout i zdánlivě podružné argumenty. Také voličská základna v 50 federálních státech je mnohdy pestrá a zdaleka neodpovídá zavedenému klišé o tavicím kotli: velká část občanů USA dodnes zakládá svou identitu na původu či vyznání svých předků. Do ekonomického a následně politického života postupně vstupovaly zájmové skupiny a lobby, zatímco z opačné strany jim mohla vycházet vstříc i zvláštní pozornost právě kandidátů na prezidentský úřad. A spojitost národnostně-náboženských lobby s prezidentskými volbami je víc než kdy dříve aktuální právě nyní: černému koni Demokratické strany Alu Goreovi sekunduje Joe Lieberman, vyznavač ortodoxního judaismu. K údivu mnohých to byl právě on, kdo v míře dosud nebývalé zaměřil pozornost na společenství amerických muslimů.

Muslim jako volič

Proč se vůbec američtí politikové mají zajímat o vyznavače islámu ve vlastní zemi? Snad především kvůli dynamickému růstu jejich počtu, který je nepřehlédnutelný na celém světě a zcela samozřejmě je vidět i v USA. Tam dnes žije přes 6 milionů muslimů, mezi nimiž je kolem 1 milionu oprávněných voličů. Vzhledem k tomu, jak muslimská tradice všude na světě ctí početnou a soudržnou rodinu, lze navíc očekávat…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte