Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Růst a kdo ho nakonec zaplatí

Vláda má radost. V pátek se od statistiků dozvěděla zprávu, kterou chtěla slyšet: ve druhém čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt o 1,9 procenta. „To je odpověĎ na otázku, kde vezmeme tři miliardy navíc,“ prohlásil Miloš Zeman. Premiérova reakce tak naznačila, že úředníci ministerstva financí budou svolni zvýšit odhad ekonomického růstu a potažmo i výběru daní v roce 2001. Analytici jsou o něco zdrženlivější. Když připočteme už dříve zveřejněné údaje z počátku roku, rostla česká ekonomika od ledna do června o 3,1 procenta. A to je také pravdivý obraz těchto dnů: země nastoupila cestu mírného, skromného rozvoje.

Investice až do voleb

Potěšující je, že růst netáhlo bezstarostné utrácení v maloobchodech, ale především kapitálové investice tuzemských podniků. Když čteme čísla podrobněji, vyplývá z nich, že si český průmysl, jemuž dnes kralují podniky se zahraničními majiteli a jejich dodavatelé, pořizuje modernější strojní vybavení. Už dnes přitom víme, že letošní rok bude rekordní co do výše zahraničních investic. Musel si toho ostatně všimnout i každý čtenář novin: nizozemský výrobce televizorů Philips staví fabriku u Hranic, japonská Matsushita kompletně převede výrobu obrazovek z příliš drahého Walesu do Čech. Příliv přímých zahraničních investic bude podle odhadů vládní agentury Czechinvest trvat ještě v příštím roce a možná až do voleb. To je bezesporu příjemné nejen pro sociální demokraty a jejich vládu. Rozumný hospodář by měl pouze…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.