Prosperujete skvěle - až příliš. Asi takto lze shrnout srpnovou zprávu Mezinárodního měnového fondu o Irsku. Někdejší zaostalá zemědělská země bývá pro svůj rozkvět v posledních letech dávána za vzor všem chudším ekonomikám Evropy včetně české. Irská ekonomika v posledních pěti letech má suverénně nejvyšší průměrný růst mezi zeměmi OECD (lépe jsou na tom jen asijské státy jako Hongkong) a tamní nezaměstnanost klesla pod pět procent. Tak v čem je problém? V inflaci. Ceny v Irsku stoupají tak rychle, až se mluví o tzv. přehřátí ekonomiky. Případ Irska zároveň vyvolává otazník nad projektem společné evropské měny: nebyla kritéria pro přijetí eura nastavena příliš měkce?

Bez centrální banky

Irsko má dnes podle údajů Eurostatu zdaleka nejvyšší inflaci v celé Evropské unii. V srpnu dosáhla 6,2 %, což tato země nezažila už patnáct let. Pro srovnání: evropský průměr se pohybuje mírně nad dvěma procenty. Co zvedá ceny v Irsku? Kromě drahého benzinu a nafty (což letos zažívá celý svět) je to vyšší daň z tabáku a stoupající náklady na bydlení. Není se čemu divit. Vždyť Irsko dnes poprvé ve své historii zažívá příliv imigrantů, kupříkladu cizích specialistů na počítačové technologie, a zároveň má na evropské poměry neobyčejně „mladou“ populaci. V zemi proto rostou ceny nemovitostí a projevuje se nedostatek bytů. Za normálních okolností by už v takovou chvíli nejspíš následoval zásah centrální banky, která by úrokovými sazbami přiškrtila množství peněz v…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte