Brusel ochromili rozčilení řidiči, v celé Anglii kvůli blokádám rafinerií načas vyschly čerpací stanice, po Mnichově pochodovali sedláci s transparentem „Pryč s daní z benzinu“. Vyspělý svět a zvlášť Evropa tak po deseti letech prožívají svou další ropnou krizi. Jsou s tím starosti, ale krize může být - jako každá životní zkouška - užitečná. Během ní vychází najevo například to, jak jsou konkrétní ekonomiky vůči podobným egyptským ranám moderní doby odolné. Nebo také nakolik jsou odolní jednotliví politici tváří v tvář nátlakovým skupinám.

Tenkrát v Zálivu

Podobné zkoušce svět nečelil od doby, kdy Saddám Husajn vtrhl do Kuvajtu. Pro vyspělé ekonomiky měla tehdy invaze mimořádně nepříjemné důsledky. Svět zažil hospodářkou stagnaci, občany potrápil všeobecný vzrůst cen a inflační politika některých západních vlád jen prohloubila jejich už tak dost hluboký státní dluh. TeĎ je tu pohroma znovu: barel ropy stojí opět 35 dolarů (loni přišel na pouhých 10 dolarů). Co to přinese tentokrát? Je dobré si připomenout, že svět se od dob kuvajtské války zásadně změnil. Evropští centrální bankéři dnes méně závisejí na vládách než v roce 1990 a o to účinněji budou bojovat s inflací. Vyspělé ekonomiky také potřebují méně energie než dříve. Čím dál větší část jejich domácího produktu je nehmotná: služby, obchod s informacemi a počítačové technologie… Britský týdeník The Economist proto předpovídá, že krize dopadne především na rozvíjející se ekonomiky, které…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte