Korejská válka před půlstoletím nepřinesla pouze statisícové lidské oběti a obrovské množství příslušníků rozdělených rodin, přinesla i problém amerických jednotek rozmístěných v Jižní Koreji čili Korejské republice. Tento problém nezeslábl časem, ale získává na brizanci i po přelomovém summitu Sever - Jih. Přítomnost armády USA na Korejském poloostrově, jejíž kontingent teď tvoří 37 000 mužů a žen, není jen neustále opakovaným zahraničněpolitickým tématem severokorejské propagandy. V procesu demokratizace jihokorejské společnosti se stává stále problematičtěji zvladatelným horkým bramborem na vnitropolitické scéně Jihu. První vážnější antiamerické projevy se zde začaly objevovat v druhé polovině sedmdesátých let a jednoho z vrcholů dosáhly v polovině let osmdesátých. Červnový summit Sever - Jih (Respekt č. 26/2000) přilil svou trošku do ohně, stále hlasitěji se nyní ozývá: „Už vás nepotřebujeme.“ Při sledování debat o přítomnosti amerických sil v Jižní Koreji se vtírá rčení „dobrý sluha, ale zlý pán“. Lze však nahlížet na reálný svět tímto černobílým způsobem?

Problém: neochota porozumět

Kde hledat kořeny protiamerického cítění v Jižní Koreji? To nelze jednoznačně říci. Ale o něčem může vypovědět nedávná televizní debata týkající se tématu. Čtyři diskutující - dva specialisté z institutů pro otázky národní bezpečnosti a národního sjednocení, poslanec nejsilnější politické…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte