Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Sametová bitva o rozpočet

S příchodem podzimu nastává v politice to, čemu novináři kdysi dramaticky říkali „rozpočtová bitva“ či „zápas o hlavní zákon roku“. V době spojenectví ČSSD a ODS takové obraty pozbyly smyslu. Jakápak bitva, jaký zápas, když výsledek je znám předem? Vláda jako obvykle ani nesáhla na tzv. mandatorní (ze zákona povinné) výdaje a ODS opakovaně slíbila podpořit rozpočet s maximálním schodkem 20 miliard. Takže teď bude ODS chvíli dělat dusno, na schůzi sněmovny přihodí pan předseda rozpočtového výboru Tlustý jako vždy nějakou tu dotaci pro své bydliště ve Slaném a pak bude rozpočet slavnostně schválen - jaké překvapení - se schodkem 20 miliard. Zatím není naděje, že se do voleb tento rituál změní. To je špatná zpráva. Ačkoli letošní i příští rok vypadají pro naši ekonomiku relativně dobře, pod povrchem doutnají vážné problémy: narůstající státní dluh, vysoký schodek veřejných rozpočtů a ztučnělý systém důchodů a sociálních dávek. Až Zemanovo projídací komando odejde, tak jako kobylky opouštějí spasenou savanu, pak doufejme, že se nová vláda už nebude s trapným patosem prohlašovat za sebevrahy, ale začne s bídným stavem státní kasy konečně něco dělat.

Nadějné vyhlídky ekonomů

Sociální demokraté poprvé sestavují rozpočet v době příznivých makroekonomických vyhlídek. Pro ministra financí jsou důležitá zejména tři čísla. Výnos daní se dá odhadnout podle růstu hrubého domácího produktu, podle inflace se budou řídit mzdy ve státním sektoru a nezaměstnanost…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.