Šest kandidátů ČSSD pro blížící se krajské volby odstoupilo na protest proti vlastní straně z kandidátky. Stalo se to v západních Čechách a vše zavinil anonymní dopis. Jeho vinou se otevřela zaprášená skříň a na překvapené členy sociální demokracie z ní vypadl další kostlivec.

Já se v tom moc nevrtal

Poklidnými přípravami na podzimní volby zastupitelstva pro Plzeňský kraj zamával anonym ve schránce okresní buňky v Rokycanech. Pisatel v něm rokycanským socialistům odkryl, že Václav Šlajs, kterého plzeňská ČSSD do krajských voleb nasadila jako svého prvního „koně“ a jenž už druhým rokem šéfuje krajskému výboru strany, nemá příliš lichotivou minulost. Nejenže prý před listopadem 1989 působil v politickém oddělení divizního velitelství Československé lidové armády jako předseda útvarové organizace KSČ, ale absolvoval i komunistickou Vysokou školu politickou. Rokycanští svolali krajský výbor a tam zástupci všech sedmi okresů na předsedu udeřili. Šlajs sice údaje z anonymu přiznal, kandidátku však opustit odmítl. A v následném hlasování podpořilo jeho postoj jedenadvacet z pětadvaceti přítomných členů grémia. „Podívejte, vždyť to nebylo nic nového. Všichni kolem mě věděli, že jsem politruk,“ vysvětluje svůj úspěch osmačtyřicetiletý Šlajs. „Vždy před volbami jsem to uváděl. Až se mi to zdálo zbytečné, neměl jsem potřebu lepit si rudou hvězdu na čelo.“ Co ovšem předseda Šlajs nikdy neopomene ke své normalizační kariéře dodat, je její „morální čistota“. …

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte