Koncem minulého týdne euro opět oslabilo vůči dolaru a jenu. Stalo se už zvykem, že v takové situaci zaznívá postesknutí: kdyby tak v čele Evropské centrální banky stál místo Nizozemce Duisenberga jeho americký protějšek Alan Greenspan… Zcela nedávno se k tomu klišé nepřímo vyjádřil sám Greenspan. Jeho originální vysvětlení, proč západní Evropa hospodářsky zaostává za Spojenými státy, ovšem levicové vlády, vládnoucí dnes starému kontinentu, příliš nepotěší. Jak vyplývá z Greenspanovy řeči na setkání světových ekonomů ve Wyomingu před deseti dny, euro by klesalo, ať by za jeho stabilitu zodpovídal kdokoli. Klíč k evropským problémům totiž leží v pracovním trhu. Dokud Evropané neuvolní pravidla pro propouštění zaměstnanců, říká nejslavnější centrální bankéř současnosti, Američany jen tak nedoženou.

Aby to nebolelo

Jak souvisí měna s vyhazovy? Podívejme se na Greenspanovu argumentaci podrobněji. Kapitál směřuje z Evropy do Ameriky, což vytváří mírný, ale trvalý tlak na oslabování evropské měny. Proč dávají velcí investoři přednost dolaru a newyorské burze? I to je poměrně srozumitelné. Z Evropy sice poslední dobou přicházejí příznivé zprávy (například německý kancléř Schröder úspěšně prosadil daňovou reformu), ovšem makroekonomická čísla stále hovoří ve prospěch Spojených států. Německo se kupříkladu raduje z očekávaného růstu HDP o 2,4 procenta; něco takového by Američané, prožívající stále svou zlatou éru, považovali za neúspěch (za druhé…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte