Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Šipka směrem k přírodě

Černá díra označená tabulí - tak dosud vypadala jeskyně Šipka na vrchu Kotouč ve Štramberku na Novojičínsku. Již v minulém století ji proslavil jedinečný nález kosterních pozůstatků neandrtálského předchůdce člověka. Dvacet tisíc let poté Šipku znovu osídlili Pavel Knebl a Martina Kopáčková z nedaleké obce Tichá. Počátkem července snesli na prostranství před jeskyní slámu, rozložili kožešiny, rozdělali oheň a na něm si pekli bramborové či obilné placky. Když si chtěli zpestřit jídelníček, zašli na houby nebo sáhli do bohatých zásob luštěnin. Přírodní odpad poté zakopali. Na noc se odebrali do jedné z menších proláklin a zatáhli za sebou roletu vyrobenou ze dřeva. Netušili, jaké problémy si tím způsobí.

Lepší švestka v hrsti

Stěhování do jeskyně mladá dvojice připravovala několik měsíců. „Před časem jsem se s bratrem přel o ekologii. Vynadal mi, ať se s takovými názory přestěhuji do jeskyně. Tak jsem poslechl,“ usmívá se vytáhlý třicátník. Chtěl využít zkušeností ze svých cyklistických výprav do Asie, kde poznal, jak lze žít v souladu s přírodou a bez výdobytků moderní civilizace. „Například potravinami mrháme přímo neskutečně. Když jsem jezdil po západní Evropě, stačilo prohrabat odpadky za hypermarkety. To byl blahobyt. Například desítky kusů zabaleného pečiva, co se prostě jen neprodaly,“ vzpomíná Knebl. S přítelkyní Martinou v Šipce založili Ministerstvo primitivní ekologie Valašského království a vydali programové prohlášení. Vlastenecké…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.