Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Rusko po Kursku

Tragédie 118 ruských námořníků, kteří zahynuli v atomové ponorce Kursk, je zřejmě počátkem vážné politické krize v Rusku. Až dosud rozhodný prezident, vítěz války v Čečensku, muž, který si rychlostí vskutku nevídanou získal nejprve sympatie Jelcinem unavených a zahanbovaných voličů a hned nato podporu všech rozhodujících státníků demokratického světa, jako by si náhle nevěděl rady. Připouští, aby ho jeho imagemaker zesměšňoval obhajobou ve věci, která je předem prohraná: Putin mravně selhal. Namísto toho, aby se okamžitě, když ho ministr obrany Sergejev informoval o katastrofě jaderné ponorky Kursk v Barentsově moři, vypravil na místo neštěstí, odjel na dovolenou. Omluva-výmluva, že nechtěl překážet odborníkům, zní víc než směšně, a ruský tisk proto prezidenta nešetří. Imagemaker Gleb Pavlovský volá tisk k pořádku: Nechceme přece šou-prezidenta, chceme prezidenta činu, říká. Jako by zapomněl, že Putin přece ani na chvíli nezaváhal, když předváděl předvolební šou: sedl si do vojenského bitevníku a letěl s ním do Čečenska, v námořnické uniformě se před pár týdny promenoval po palubě jiné ponorky, dokonce tam nocoval, nechával se fotografovat jako judista atd. To zase namítají novináři, a nejen oni.

Prezident oklamán vojáky

Putin si tedy jakoby neví rady, zato si ví rady kdekterý ruský politik. Zkušený a umírněně - rozuměj pragmaticky - liberální Boris Němcov je rozhodně pro ustavení parlamentní vyšetřovací komise. Podporuje ho předseda Rady…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.