Na podzim před pěti lety nakoupili hospodští z Vyškova zásoby whisky, bourbonu a vodky. Připravovali se tak na první návštěvu generálů a vysokých důstojníků NATO, kteří si sem jeli prohlédnou naši vojenskou akademii. Když však delegace dorazila, čekalo restauratéry překvapení. Generálové po whisky ani nevzdechli, zato je všechny zajímala místní specialita - slivovice. Majitelé hospod se poučili a teď už vždycky před návštěvou severoatlantického důstojnictva zavalují objednávkami vizovickou firmu Rudolf Jelínek, která má u nás na průmyslovou výrobu tohoto destilátu téměř monopol. Z posledních zpráv českého tisku ovšem vyplývá, že dobré zisky vyškovských a vizovických podnikatelů jsou ohroženy: proti slivovici se totiž postavil Brusel. Receptura, podle které se destilát vyrábí, odporuje předpisům Evropské unie, a kořalka má navíc vyšší obsah alkoholu, než připouštějí bruselské normy. Drobný postřeh: ve Vizovcích dnes na ulici nepotkáte člověka, který by pro vstup do Unie zvedl ruku.

Národní zájem ze švestek

Slivovice není jediným českým „alkoholem“, kterému hrozí evropská smrt. Podobný osud může potkat tuzemský rum, medovinu a české napodobeniny whisky a brandy. Zatímco ovšem náš bramborový rum a další jmenované lihoviny asi v EU opravdu neobstojí, slivovice má pořád ještě naději na výjimku. „Čeští vyjednavači zřejmě bruselské komisaře přesvědčí, že výroba slivovice je v našem národním zájmu,“ říká předseda představenstva firmy Rudolf Jelínek…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte