Centralistické uspořádání francouzského státu je v dnešní Evropě výjimkou. Ve světě globalizace a internetu, založených na horizontálních vztazích, naráží přísně vertikální výkon moci na hranice svých možností. Jakobínské pojetí státu ale za více než dvě stě let zapustilo kořeny a stalo se pevnou součástí francouzské politické kultury. Nyní se však zdá, že Francii čeká „kulturní revoluce“. Svědčí o tom i událost z konce července: premiér Jospin podepsal se zástupci Korsiky dohodu o poskytnutí rozsáhlých pravomocí tomuto ostrovu.

Od sýrů k banánům

Nelze říci, že soustředění rozhodovací moci v jednom centru přináší jen nevýhody. Francii pomohlo v 60. letech k rychlému přerodu z rurální společnosti v moderní průmyslový stát. Velkorysý jaderný program, nové univerzity, podpora státnímu výzkumu, letadla Concorde a Airbus, radikální modernizace telefonní sítě i rychlovlaky TGV jsou dodnes součástí národní pýchy. Bez maximální koncentrace prostředků by to trvalo mnohem déle. Tuhý centralismus přinesl i jistou vnitřní stabilitu. „Jak chcete jinak vládnout zemi, která má dvě stě různých sýrů,“ obhajoval de Gaulle snahu krotit tradiční individualismus Francouzů příkazy z Paříže. Snaha obléci všem odlišnostem stejný kabát končí ale často v absurditě. Ukázkou je „eurobanán“. Francie prosadila v EU normu stanovící váhu, délku, tloušťku, ba i zakřivení banánů, které se na vnitřním trhu mohou volně prodávat. Normě odpovídají pouze banány z francouzských…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte