Korsice se často říká „ostrov krásy“. Dnešní Francouzi ji ale už dávno nespojují s představou idylické dovolené či rodištěm slavného císaře, nýbrž většinou s projevy separatistických nacionalistů, žabomyšími válkami místních klanů a především s krvavými útoky teroristů. Vlády v Paříži se již přes dvacet let snaží přijít na to, jak zabezpečit na ostrově mír a jak rozplést uzel problémů, které vznikly během dvou století nadvlády kontinentální Francie nad středomořskou provincií.

Výročí nepokojů

Blíží se 25. výročí od prvních projevů násilí na ostrově. Na konci srpna 1975 obsadilo pár desítek ozbrojených stoupenců levicové skupiny Radikální korsická akce (ARC) statek v Alérii, v departementu Haute-Corse, jehož majitel byl podezřelý z účasti na finančních skandálech. Na obranu majetku bylo tehdy povoláno na dvanáct set příslušníků četnictva a ozbrojených sil. Následné boje přinesly vedle několika raněných na obou stranách i smrt tří četníků. Toto drama a brzké založení teroristické organizace Fronta národního osvobození Korsiky (FLNC) se stalo předzvěstí dalších násilností na ostrově. První vlna násilí kulminovala na přelomu 70. a 80. let. Při osvobozování rukojmích v hotelu Fesch v lednu 1980 zemřeli tři policisté. Další atentát v dubnu 1981 na letišti v Ajacciu, jen deset minut poté, co přiletěl prezident Valéry Giscard d'Estaing, přinesl jednu oběť a osm raněných. Když nastoupil k moci Francois Mitterrand, socialisté ukázali dobrou vůli -…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte