Letošní červenec přinesl unikátní obrázky: severokorejský ministr zahraničí Pek Nan-sun na návštěvě v Soulu, týž ministr na setkání se svou americkou kolegyní Albrightovou, ruský prezident Putin v Pchjongjangu… Že by definitivně skončila izolace Severní Koreje, posledního ryze stalinského režimu na této planetě?

Hodně za nic

Uplynuly téměř dva měsíce od historického summitu nejvyšších představitelů „obou Korejí“, kdy se 13. června v Pchjongjangu setkali jihokorejský prezident Kim Te-džung a vůdce KLDR Kim Čong-il (Respekt č. 26/2000). V Jižní Koreji euforie vyvolaná tímto setkáním ještě neopadla a dále rozdmýchává letité problémy na zdejší politické scéně. Jde o otázky revize či zrušení zákona o národní bezpečnosti a přítomnosti 37 tisíc amerických vojáků, respektive diskusi o změně nevyhovující Dohody o statutu (amerických) sil (Status of Forces Agreement, SOFA). Severokorejské vedení se i přes nevinné úsměvy svých zástupců na mezinárodní scéně příliš neodchyluje od osvědčené taktiky - získat co možná nejvíce téměř za nic. Jedna z podstatných změn je však zřejmá. Po vzoru „drahého vůdce“ se KLDR snaží změnit svou image a vystoupit z mezinárodní izolace. Hlavní světové mocnosti, jejichž strategické zájmy jsou s Dálným východem úzce spjaty, uskutečnění korejského summitu svorně přivítaly. Nicméně je zřejmé, že se cíle Číny, Spojených států, Ruska a Japonska liší. Každá z…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte