Balkánská válka slaví kulaté výročí a Evropa se ohlíží po jejích hrůzách s otázkou: Dalo se tomu zabránit? Udělali jsme dost? A má nás vůbec zajímat, co se děje kdesi na Balkáně?

Před deseti lety skončila v Chorvatsku válka. Jedinou ofenzivou zlomili Chorvaté odpor místních Srbů. Následovala uprchlická vlna, jaká neměla obdoby – své domovy opustily statisíce lidí. Nebyla to zdaleka jediná tragédie během válek v bývalé Jugoslávii. Srebrenica, Dubrovník, Sarajevo, Vukovar, koncentrační tábory, hromadné znásilňování, vyhladovění obklíčených měst, miliony uprchlíků a zhruba 200 000 mrtvých – to vše šokovalo v první půlce 90. let Evropu. Samozřejmě nikdo kdekoli na světě nemá povinnost zasahovat „kdesi“ v cizině a riskovat svůj klid, či dokonce život při ochraně jiných. Je hezké, když to udělá z morálních důvodů: aby neumírali nevinní lidé. Mezinárodní politika se však obvykle neřídí morálními imperativy. Takže moralizování stranou.

Ale i čistě pragmaticky vzato, bylo dost důvodů snažit se válce v Jugoslávii zabránit. Evropské státy se musely vyrovnat se statisíci uprchlíků. Jugoslávie byla významným obchodním partnerem mnoha evropských zemí. Vedly přes ni důležité komunikace do Řecka, Bulharska a Turecka. Ekonomické škody z války dosahovaly pro okolní státy i pro země tehdejších Evropských společenství desítek miliard dolarů. A válka se šířila dál, do Kosova a Makedonie, což znamenalo další uprchlíky, další ekonomické škody a…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte