Když před časem úřady oznámily, že v Česku docházelo a dál dochází k násilným sterilizacím žen, znělo to jako otřesná historka do titulků. Ale místo dunění padajících hlav doléhá na veřejnost od minulého podzimu jen ticho. Počet stížností se přitom rozrostl z původních deseti na osmdesát jen pro oblast Ostravska. Další bezmála stovka se hromadí na stole nevládních organizací na severu Čech. Je toho tolik, že ombudsman požádal veřejnost o strpení s vydáním závěrečné zprávy.

Tajná rada moudrých

Ombudsman šetří k dnešnímu dni zhruba osmdesátku stížností na nemocnice, ve kterých byly, podle jejich výpovědí, ženy sterilizovány proti své vůli, případně protizákonným způsobem – tedy bez informovaného souhlasu. Část případů pochází z doby před rokem 1989, celkem sedmačtyřicet se jich ale mělo odehrát po revoluci. Osm z této série již úřad ombudsmana předal státnímu zastupitelství a začala je vyšetřovat policie. „Neváhali jsme, aby nedošlo k promlčení,“ říká zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. U zákroků datovaných zhruba do let 2000–2004 policie vyšetřuje možný trestný čin ublížení na zdraví a tam je promlčecí lhůta pět let. Šetření se týká ostravských nemocnic Fifejdy, Vítkovice, Karviná a Havířov. „V současné době vyslýcháme stěžovatele a svědky. Nedokážu odhadnout, kdy bude práce hotova,“ říká Tamara Kornasová z Okresního státního zastupitelství v Ostravě.

Ve zdravotní dokumentaci postižených žen je většinou…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte