Jak vyřešit letitý problém nároku dvou komunit na jedno území na jediném summitu? Těžko by kdo podal rozumný návod, ať už by šlo o Severní Irsko, Náhorní Karabach, Baskicko či Svatou zemi. Ale minulou středu, po krachu izraelsko-palestinského summitu v Camp Davidu (viz Respekt č. 3031/2000), propadla média skepsi. Ta přitom není nezbytná. Pravda, bezprostřední příčinou krachu jednání byla nepružnost Jásira Arafáta, který nepřistoupil na izraelské ústupky. Ale už předběžná očekávání byla silně nadsazená.

Přílišné naděje

I ti zástupci palestinských elit, kteří podporují mír s Izraelem, před Camp Davidem očekávali, že získají suverenitu nad Starým Městem v Jeruzalémě. Nepřipouštěli si, že Izrael se Jeruzaléma nevzdá z důvodů bezpečnostních, politických i transcendentálních: vždyť je tomu jen 33 let od doby, kdy - 1900 let poté, co Římané Jeruzalém dobyli a zničili druhý Chrám - získal svou „věčnou a nedělitelnou“ metropoli, historické město Davidovo, i se Západní zdí, posledním zbytkem druhého Chrámu. I ti zástupci izraelských elit, kteří podporují mír s Palestinci, zase mluvili o „bolestném kompromisu“, čímž měli na mysli postoupení některých arabských předměstí Jeruzaléma. Nepřipouštěli si, že Palestinci považují celý východní Jeruzalém za okupované území, které je třeba vrátit, nikoli postoupit výměnou "kus za kus…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte