Írán se ve světě ještě nezbavil nepříjemného stigmatu podpory terorismu. Přesto západní diplomacie spojuje stále větší naděje s novou vlnou na íránské politické scéně, označovanou obvykle za reformisty a ztělesňovanou prezidentem Chátamím. Mezi Západem a Teheránem tak dnes probíhá „kritický dialog“ (Respekt č. 30/2000), který si však svůj název zaslouží jen stěží: daleko spíše se podobá obezřetnému obcházení protějšku, kdy je s příslovečnou diplomatičností přecházena mlčením celá řada více či méně známých kauz. Některé totiž leží ve svědomí oběma stranám. Postavou snad nejvýznačnější z nich je Abdurrahmán Kásemlú (Abdul Rahman Ghassemlou), generální tajemník Demokratické strany íránského Kurdistánu, který byl před 11 lety zastřelen ve Vídni.

Pražan Kásemlú

Abdurrahmán Kásemlú se narodil v roce 1930. Jeho mládí bylo spjato s érou mahábádské republiky - kurdského státu, který v sovětské okupační zóně Íránu fungoval během roku 1946. Sám Kásemlú byl již tehdy zapálen pro věc svého národa, ačkoli politicky tíhnul spíše k íránské komunistické straně Túde. Během svého pozdějšího názorového vývoje se s ní však rozešel a své síly věnoval Demokratické straně íránského Kurdistánu, jejíhož vedení se ujal v roce 1973. O její profilaci by více napověděl fakt, že se za ni Kásemlú několikrát zúčastnil jednání Socialistické internacionály. Všichni, kdo Abdurrahmána Kásemlúa znali, se shodují,…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte