Některé spisovatelské deníky jsou skvělým vyprávěním. Jiné přinášejí podrobnosti o životě slavných a zajímavých lidí. Téměř nic z toho nenajde čtenář na 600 stranách deníku Ivana Slavíka.

Souboj se zmijí

Většina záznamů pochází ze dvou zdrojů. Vzpomínkami na dětství a mládí je prezentována minulost, zatímco současnost v převážné míře reflektuje postřehy a úvahy o filmech, knihách a koncertech. Netřeba vyčítat nostalgii a melancholii první části, neboť jsou pouze průvodními jevy citlivosti básníka, který se vrací k tajemstvím rodu. Také v druhé části najde čtenář nejeden doklad jasného (a možno říci jasnozřivého) kritického soudu o současných básnících, kteří se stali oběťmi falešných mýtů a hierarchií (vysoko přeceněný Skácel, podceněný Mikulášek) a apriorních politických odsudků (poslední sbírka a básně Viléma Závady). Totéž platí o těch stránkách deníků, kde autor vykládá, mnohdy originálním a zajímavým způsobem, nejkontroverznější události a osobnosti českých dějin. Ale již v této části „poučné“ nalézáme četná zjednodušení a kazy: především stále přítomnou „kantorskou“ tendenci všechno klasifikovat, zařazovat do kolonek (od geniálního k nejhoršímu) a používat příměrů, které nic neupřesňují ani nevysvětlují. Purkyně je „Don Quijote“, Mánes „Sancho Panza“, Kosárek je „Mácha v malířství“ a Geisslová je „ženský Mácha“. Čtenář musí bezděky porovnávat a tipnout si, kým by asi tak v této nové soustavě mohl být Mikoláš Aleš. Ve svém celku ale zrcadlí…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte