„Štěnice Y2k je mrtvá. Svět nekončí. Špatným zprávám ať se věnují média, štěnici Y2k živila lidským strachem. My chceme připít na nové časy a zaplašit obavy z posledních soudů,“ píše se na jedné z internetových stránek věnovaných oslavám příchodu nového tisíciletí. Po pár dnech, které uplynuly od magického přechodu na dvojku a tři nuly, se zdá, že opravdu nebylo třeba strašit občany, protože k žádným katastrofálním událostem nedošlo. Je však možné vynést tak jednoznačný soud, že celý problém byl humbukem vyvolaným počítačovými firmami?

Stoleté dítě

Všechny státy na světě prostřednictvím svých úřadů hlásí, že v souvislosti s přechodem na rok 2000 se „vesměs nic vážného nestalo“. Postupně se však začínají objevovat drobné zprávy, které ukazují, že vše úplně v pořádku nebylo. John Koskinen, ředitel amerického informačního a koordinačního centra pro otázky počítačového přechodu na rok 2000, které monitorovalo situaci po několik měsíců před koncem roku, uvedl, že v jednom státě USA byly tři počítače schválně ponechány bez nezbytných úprav. Všechny jejich systémy po přechodu data totálně zkolabovaly, a počítače jsou nepoužitelné. Stejná věc se – tentokrát nezáměrně - stala jedné dopravní firmě v Portlandu, jejíž vedení nebylo ochotno investovat 850 dolarů na upgrade (vylepšení schopností) svých počítačů. Společnost nyní nemá přístup ke svému účetnictví. To je ukázka, jak by mohla vypadat situace, kdyby se firmy a instituce problému Y2k…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte