Obě strany opoziční smlouvy se v pátek sešly, aby jednaly o podmínkách, za jakých je alespoň s dvouměsíčním zpožděním možné schválit rozpočet. Výsledky debaty nebyly zveřejněny. Za zavřenými dveřmi jednal v sobotu i ústřední výkonný výbor ČSSD o požadavcích ODS. Zmíněné tajnosti dobře ilustrují skutečnost, že debata o rozpočtu není v České republice politickou událostí, kterou z principu sleduje celá veřejnost. Podle současného zákona totiž bude platit rozpočet, jejž si vláda připraví, i když ho sněmovna odmítne - pouze se mu bude říkat „provizorní“. S ODS proto sociální demokraté nemluví o podobě rozpočtu, pouze si chtějí nějakými ústupky koupit podporu, která by slovo „provizorní“ změnila na „řádný“. Podle náznaků Miloše Zemana vymění vláda ČSSD několik ministrů a pojede dál.

Hráz v Kongresu

V tradičně demokratických zemích se podobné situace mohou vyhrotit úplně jinak a běžně se to i stává. Pokud se třeba americký Kongres nedohodne s prezidentem a jeho vládou, resp. odmítá-li prezident například ustoupit diktátu strany, která má většinu v Kongresu, zavřou kongresmeni kohouty (s výjimkou nejdůležitějších pro fungování federace) a vláda peníze nemá. Říká se tomu vyvažování jedné moci druhou. Američtí reprezentanti se zkrátka nenechají exekutivou vodit za nos a prezidenta ani nenapadne, aby jim diktoval. Vládnout může, ale rozpočet a daně jsou ve finále doménou zákonodárců. Prezident někdy užije svého práva veta, odmítne návrh Kongresu a zahájí…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte