Nepomohl ani sentiment za mrtvým prezidentem Tudjmanem, budovatelem novodobého Chorvatska, ani naprostá kontrola nad státními médii, ani zastrašování. Minulé pondělí dali občané Chorvatska v parlamentních volbách své hlasy opozici, která vyhrála tak drtivě, že to nečekala ani v nejideálnějších představách. Po deseti letech nacionalistického běsnění je to poprvé, co obyvatelé některé ze zemí bývalé Jugoslávie řekli jasné NE! vládnoucím strukturám, které je zavlekly do válek, etnických čistek a ekonomického i morálního marasmu. Chorvatské demokratické hnutí (HDZ), po celou dekádu neomezený pán Chorvatska, končí.

Kdo mohl hlasovat

Porážka je drtivá. Vítězem voleb je jednoznačně spojenectví sociálních demokratů (SDP) a sociálních liberálů (HSLS), které získalo 71 křesel z celkových 150. Následuje HDZ se 40 poslanci a koalice čtyř menších opozičních stran (rolnická, národní, liberální a Istrijský demokratický svaz) s 24 poslanci. Jediným nepříjemným překvapením voleb je, že pětiprocentní práh, nutný pro vstup do parlamentu, překročila i krajně pravicová koalice Chorvatské strany práva a Chorvatské křesťanskodemokratické unie. Vzhledem k tomu, jak vehementně se Chorvatsko prohlašuje za součást vyspělého Západu, neproběhly volby tak úplně košer. Tisíc pozorovatelů OBSE a přes 6000 domácích pozorovatelů z občanské organizace GONG zjistilo řadu nedostatků. Především vydávání hlasovacích lístků bez prověření dokumentů (hlavně ve venkovských oblastech),…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte